loading


Büyük Usta Dai Sifu Sergio Pascal Iadarola IWKA kurucusu Dünya Çapında Baş Eğitimci 10. Seviye Büyük Usta Sifu Sergio kimdir?

Sifu Sergio Pascal Iadarola savaş sanatı kariyerine Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Japon Judo sanatı ile başladı. On iki yaşında da Pencak Silat (Pamur stili) ve Wado Kai Karate çalıştı.

O yıllarda büyük bir Bruce Lee hayranıydı ve onun hakkında yazılmış her şeyi okuyordu. Bruce Lee’nin savaş sanatları yolculuğuna Wing Chun ile başladığını öğrenince bu stil onun da ilgisini çekti.  İdolü hakkında daha çok şey öğrenmek için Bruce Lee’nin ilk öğrencileri olan James de Mile ve Jesse Glover’a mektup yazmaya başladı. Bu süre zarfında bir grup arkadaşıyla dersleri izlemek ya da değişik sanatlarda ders alabilmek için Amsterdam’daki savaş sanatı okullarını elinden geldiğince ziyaret etti.

1987’de Sifu R. Vogel ve Grandmaster Wang Kiu’nun gözetiminde Wing Chun sistemini çalışmaya başladı. Yaklaşık iki aylık bir eğitim sonunda Grandmaster Leung Ting’in (Grandmaster Yip Man’ın son özel öğrencisi) Wing Tsun Kuen adlı kitabını okudu. Kitabı okuduktan sonra sadece 4 aylık bir çalışmanın ardından Sifu Wang Kiu’nun okulundan ayrıldı ve Leung Ting Sistemi’ne bağlı bir okul aradı.

Aynı yıl Leung Ting Wing Chun Sistemini Sifu F. Schafer’in gözetiminde çalışmaya başladıysa da yalnızca bir aylık bir antrenmandan sonra bir trafik kazası geçirdi. Dokuz ay sonra Wing Chun eğitimine kaldığı yerden devam etti ve sonunda 1. Tekniker seviyesini 1994 yılında Almanya’nın Aachen kentinde, EWTO Başeğitmeni Sifu Kernspecht’den aldı.

1994 – 1998 arasındaki dönemde Sifu Emin Boztepe’nin Almanya ve İtalya’daki seminerleri dâhil olmak üzere, birçok seminerine katılarak tüm Avrupa’yı dolaştı. Bu süre içinde Sifu H. P. Edel, Sifu S. Avcı gibi değişik Leung Ting Wing Chun ustalarından pek çok özel ders aldı. 1997-1998’de Sifu K. Kernspecht tarafından EWTO İsrail başeğitmeni olarak atandı ve İsrail’in başkenti Tel Aviv’e taşındı. Siyasi huzursuzluk nedeniyle ülkeden ayrılmaya karar verene kadar bu akademiyi başarılı bir şekilde yönetti.

O yıl Asya’ya yaptığı bir yolculuk sırasında Hong Kong’da daha önce sadece kendisinin Avrupa seminerlerinde görebildiği Sigung Grandmaster Leung Ting ile tanışınca rüyaları gerçek oldu. Sigung’u Leung Ting tarafından özel öğrenci olarak kabul edildikten sonra ilk olarak Zagreb’e gitti ve Sifu Slavko Truntic gözetiminde silahsız Leung Ting Wing Chun sistemi eğitimini tamamladı. Böylelikle Sigung Leung Ting, sistemi ona sıfırdan öğretmek yerine sadece hatalarını düzeltti. Ocak 1998’den Ekim 2001’e kadar Hong Kong ve Shunde (Sun Tak)’de Büyük Ustadan 100’ü aşkın özel ders aldı ve Grandmaster Cheng Chuen Fan gözetiminde Leung Ting merkezinde normal ve eğitimci sınıflarında yoğun bir şekilde ders almaya devam etti. Hatta kendisinden daha fazla özel ders almak ve beraber güzel vakit geçirmek için, Sigung’una ABD’nin Miami şehrinde yaptığı tatilde eşlik etti. Hong Kong’da geçirdiği birkaç ayılık dönemde, Grandmaster Leung Ting’in okulunun tam karşısında bulunan ve bir arkadaşının teyzesine ait olan bir evde kalma şansı oldu. En sonunda, 2000 yılında Sigung’un gözetiminde hatalarını düzeltip Leung Ting WT sistemindeki silahsız dövüş eğitimini tamamladı.

Sifu Sergio Pascal Iadarola Kasım ve Aralık 2001’de, Si-Pak’ı Fong Wai Hung’un gözetiminde Look Dim Poon Kwun (uzun sopa) ve Bart Cham Dao (kısa kelebek kılıç)’dan oluşan Leung Ting Wing Tsun silahlı sistemi eğitimini tamamlamak için New York’a gitti. Sifu Fong tarafından Bart Cham Dao eğitimi alan ilk kişi olarak bu seyahat sırasında Si-Pak’ı Fong Wai Hung tarafından 7. Seviye pratisyenliğe terfi ettirildi. Sifu Sergio 2002 yılının Ocak ayında, beklenmedik durumlardan ötürü, geleneksel Leung Ting Wing Chun sistemini Grandmaster Leung Ting’in Hong Kong’da öğrettiği şekilde tanıtmak ve yaymak için kendi derneği olan IWKA’yı kurmaya karar verdi.

Leung Ting ve Yip Man Wing Chun sistemlerinin Çin’deki tek Wing Chun soyağaçları olmadığını fark ettikten sonra (Aslında Yip Man Sistemi kişisel yorumlardan ve Chan Wha Sun, Yuen Kay San ve Dai Dak Lan olarak adlandırılan üç soyağacının birleşmesinden oluşuyordu.) gelecek on yılı Sonsuz Bahar ve diğer soyağaçlarını yoğun bir şekilde araştırarak geçirdi. Kendisine Saam Bai Fat ve Kam Na sanatını öğreten Sifu Wai Check Yan’ın halefi Sifu Cheng Kwong’un gözetiminde Lo ailesi soyağacını araştırmaya gitti. Bu sürede ayrıca Çin’de Grandmaster Pak Cheung’un oğlunun ve Sifu Pak Cheung Kau’nun gözetiminde çalıştı.

Bu dönemde ayrıca yer dövüşü bilgisini daha da ilerletmek için Brazilya Jiu-Jitsu sanatını çalıştı. Bundan sonra da kendisine Luk Dim Poon Kwan’ı öğreten Sifu Tang Chung Pak ve sistemin geri kalanını öğreten Sifu Sunny So (GM Tang Yick’in son öğrencisi) ile Grandmaster Tang Yick’in Tang ailesi Wing Chun sistemini çalışmaya gitti. Ayrıca, bilgisini daha da ilerletmek için çeşitli Sifuların gözetiminde özel dersler alarak içinde Fukien Yong Chun Bak Hok (Beyaz Turna) sisteminin de bulunduğu hem Sum Nung (Yuey Kay San) Wing Chun sistemi hem de bütün modern Wing Chun soy ağaçlarının geleneksel sistemlerini çalıştı. Hatta Sifu Sunny So ve diğerlerinin gözetiminde bütün zamanını çalışmaya ve araştırmaya adamak için Hong Kong’a taşındı.

Ayrıca birçok kez GU LO köyüne gidip Fung Chun gözetiminde özgün Gu Lo Wing Chun sistemini çalıştı. Bu sistem Grandmaster Dr. Leung Jan’ın son öğretilerini muhafaza etmektedir.

Güney Shaolin Tapınağı’nın tahrip edilmesinden sonra ortaya çıkan gizli topluluklar hakkındaki yoğun araştırmalarının etkisiyle, Sifu Sergio Iadarola son yıllarda Endonezya ve Tayland’a yaptığı seyahatler sırasında Sifu Tio Tek Kwie gözetiminde çeşitli Fujian sistemlerini çalışmaya başladı. Aynı zamanda farklı Sifular eşliğinde, geçmişteki Wing Chun sistemleriyle bağlantılı ve içinde IWKA Wing Tjun sistemini eksiksiz hale getirecek çok önemli bilgiler barındıran diğer içsel sistemleri çalışarak bilgisini ilerletti.

Arayışını tamamlayan son çalışmalarında, Güzel Bahar geleneğinden gelen Wing Chun sistemi üzerine odaklandı. Bu araştırmasında kendisine yardımcı olan kaynakları ona Siu Nim Tau’nun henüz üçe ayrılmadığı dönemde, 1850 yılından önce var olan orijinal Kuen Kuit’leri gösterdi. Siu Nim Tau, 1854 ayaklanması ve 1855’te Güzel Yeşim Salonu’nun yanması olaylarından sonra üçe ayrılmıştı. Sifu Sergio yine bu kaynaklarından 1890 dönemine ait Kuen Kuit’leri de öğrendi; bu dönemde artık Siu Nim Tau tamamen üçe bölünmüştü ve Siu Nim Tau, Cham Kiu ve Biu Tze formları olarak öğretiliyordu.

Sifu Sergio, bilgi aldığı bazı kaynaklarını ve kendisine içsel sanatlar konusunda eğitim veren Sifularını şimdilik gizli tutmak istemektedir. Şüphesiz bunun nedeni, derneğinde faaliyet gösteren öğrencileri tarafından çeşitli mecralarda yakinen takip edilmesidir.

Deneyimlerini, Youtube’daki en iyi Wing Chun kanallardan biri olan sifusergiochannel üzerinden takipçileriyle paylaşmaktadır.

Sifu Sergio Pascal Iadarola, şu anda 14 ülkede şubeleri olan IWKA derneği aracılığıyla sahip olduğu tüm bilgisini yaymaktadır.

Sifu Sergio: Hong Kong merkezli IWKA’nın CEO’su ve Uluslararası Başeğitmenidir. Sifu Cheng Kwong’un kurduğu Wing Tsun and Dragon Kung Fu Association’ın Resmî Batı Temsilcisidir. Sifu Sunny So’nun (Hong Kong) ABD ve Avrupa’daki Başeğitmenidir.
Bizi takip etmek ister misiniz ?
Her ay yenilikler hakkında bilgi gönderiyoruz